Ask Question
Yesterday, 12:57

A vessel of 0.25 m3 capacity is filled with saturated steam at 1500 kPa. If the vessel is cooled until 25% of the steam has condensed, how much heat is transferred, and what is the final pressure?

Answers (1)
  1. E
    Yesterday, 15:01
    0
    the final pressure is P=353.5 kPa and the heat lost by the system (heat transferred) is Q = - 3614.7327 kJ (negative sign means heat outflow)

    Explanation:

    since the steam is at saturated state at 1500 kPa, from tables of saturated steam

    at P = 1500 kPa → specific volume v = 0.13225 m³/kg, ug=2593.3 kJ/kg

    thus

    m = V/v = 0.25 m³ / 0.13225 m³/kg = 1.89 kg

    for condensation until 25% of steam, then mass of steam is

    mg₂ = 0.25 * 1.89 kg = 0.4725 kg

    if we neglect the volume occupied by the liquid, then the steam occupies

    v₂ = V/m = 0.25 m³ / 0.4725 kg = 0.529 m³/kg

    returning to the saturated steam table

    at v₂=0.529 m³/kg → 353.5 kPa, uL₂ = 584.1585 kJ/kg, ug₂ = 2548.4965 kJ/kg

    then from the first law of thermodynamics

    ΔU = Q - W, but since V=constant, dV=0 and W=∫PdV = 0

    Q = ΔU

    Q = (mg₂*ug₂+ml₂*uL₂) - (m*ug) = 1.89 kg * (0.25*2548.4965 kJ/kg + 0.75*584.1585 kJ/kg - 2593.3 kJ/kg) = - 3614.7327 kJ
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “A vessel of 0.25 m3 capacity is filled with saturated steam at 1500 kPa. If the vessel is cooled until 25% of the steam has condensed, how ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question