Ask Question
19 March, 21:58

Determine the stopping distances for an automobile going a constant initial speed of 95 km/h and human reaction time of 0.50 s. for an acceleration a = - 3.1 m/s^2 Determine the stopping distances fo an automobile going a constant intial speed of 95 km/h and human reaction time of 0.50 s. for an acceleration a = - 6.1 m/s^2.

Answers (1)
  1. D
    19 March, 23:00
    0
    (a) for acceleration a = - 3.1 m/s^2 the stopping distance is 125.43 m.

    (b) for acceleration a = - 3.1 m/s^2 the stopping distance is 70.23 m.

    Explanation:

    reaction time, t = 0.5 s, u = 95 km/h = 95 x 5 / 18 = 26.38 m/s

    (a) a = - 3.1 m/s^2

    Let the stopping distance is s.

    The distance traveled by the automobile in reaction time t is

    s1 = u x t = 26.38 x 0.5 = 13.19 m

    The distance traveled before stopping be s2.

    v^2 = u^2 - 2 a s2

    0 = 26.38^2 - 2 x 3.1 x s2

    s2 = 112.24 m

    Total stopping distance, s = s1 + s2 = 13.19 + 112.24 = 125.43 m

    (b) a = - 6.1 m/s^2

    Let the stopping distance is s.

    The distance traveled by the automobile in reaction time t is

    s1 = u x t = 26.38 x 0.5 = 13.19 m

    The distance traveled before stopping be s2.

    v^2 = u^2 - 2 a s2

    0 = 26.38^2 - 2 x 6.1 x s2

    s2 = 57.04 m

    Total stopping distance, s = s1 + s2 = 13.19 + 57.04 = 70.23 m
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Determine the stopping distances for an automobile going a constant initial speed of 95 km/h and human reaction time of 0.50 s. for an ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question