Ask Question
24 February, 01:47

How much power is produced by a flashlight that has a voltage of 12 volts and a current of 6.5 * 10-2 amps?

0.78 watts

78 watts

190 watts

0.0054 watts

1.9 watts

Answers (2)
  1. C
    24 February, 03:54
    0
    V = 12 V

    I = 6.5 x 10^ (-2) A = 6.5 * 0.01 A = 0.065 A

    P = V * I

    P = 12 V * 0.065 A = 0.78 W

    Answer:

    A) 0.78 Watts
  2. P
    24 February, 05:02
    0
    Power = Voltage X current = 12 x 6.5x10^-2 = 0.78 watts.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “How much power is produced by a flashlight that has a voltage of 12 volts and a current of 6.5 * 10-2 amps? 0.78 watts 78 watts 190 watts ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question