Ask Question
18 March, 12:44

An object moves with constant acceleration 4.00 m/s^2 and over a time interval reaches a final velocity of 12.0 m/s.

a) If its initial velocity is - 6.00 m/s, what is its displacement during the time interval.

b) What is the total distance it travels during the time interval in part b?

Answers (1)
  1. T
    18 March, 15:12
    0
    A) We can use the equation of motion:

    2as = v² - u²

    s = (12² - (-6) ²) / 2 x 4

    s = 13.5 m

    b) We calculate the time over which this displacement occurred using:

    v = u + at

    t = (12 - - 6) / 4

    t = 4.5 seconds

    Assuming the average speed equal to:

    (12 + 6) / 2 = 9 m/s

    average speed = total distance/total time

    total distance = 9 x 4.5

    = 40.5 m
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “An object moves with constant acceleration 4.00 m/s^2 and over a time interval reaches a final velocity of 12.0 m/s. a) If its initial ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question