Ask Question
Yesterday, 20:42

Husker Corporation reports current E&P of negative $200,000 in year 1 and accumulated E&P at the beginning of the year of $300,000. Husker distributed $200,000 to its sole shareholder on December 31, year 1. The shareholder's tax basis in her stock in Husker is $50,000. How is the distribution treated by the shareholder in year 1?

+2
Answers (1)
  1. B
    Yesterday, 21:02
    0
    dividends = $100,000 tax free return of basis = $50,000 capital gains = $50,000

    Explanation:

    Husker's sole shareholder can treat the $200,000 he received from Husker in the following way:

    dividends = accumulated E&P at the beginning of the year + current E&P = $300,000 + (-$200,000) = $300,000 - $200,000 = $100,000 tax free return of basis = $50,000 capital gains = total money received - dividends - return of basis = $200,000 - $100,000 - $50,000 = $50,000
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Husker Corporation reports current E&P of negative $200,000 in year 1 and accumulated E&P at the beginning of the year of $300,000. Husker ...” in 📘 Business if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question