Ask Question
Today, 00:25

Consider the market for socks. The current price of a pair of plain white socks is $5.00. Two consumers, Jeff and Samir, are willing to pay $7.25 and $8.00, respectively, for a pair of plain white socks. Two sock manufacturers are willing to sell plain white socks for as little as $4.00 and $4.15 per pair. What is the total producer AND consumer surplus (i. s., social welfare) in this market

+4
Answers (1)
  1. A
    Today, 00:58
    0
    The total producer and consumer surplus is $1.85 and $5.25 respectively

    Explanation:

    The computation of the producer and consumer surplus is shown below:

    Producer surplus = Market price - Actual amount to sell the goods

    For Jeff, The producer surplus = $5 - $4 = $1

    For Samir, The producer surplus = $5 - $4.15 = $0.85

    So, the total producer surplus = $1 + $0.85 = $1.85

    And, the consumer surplus = Willing to pay - Market price

    For Jeff, The producer surplus = $7.25 - $5 = $2.25

    For Samir, The producer surplus = $8 - $5 = $3

    So, the total producer surplus = $2.25 + $3 = $5.25
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Consider the market for socks. The current price of a pair of plain white socks is $5.00. Two consumers, Jeff and Samir, are willing to pay ...” in 📘 Business if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question