Ask Question
Today, 00:14

Gonzales Company currently uses maximum trade credit by not taking discounts on its The standard industry credit terms offered by all its suppliers are 2/10, net 30 days, and the firm pays on time. The new CFO is considering borrowing from its bank, using short-term notes payable, and then taking discounts. The firm wants to determine the effect of this policy change on its net income. Its net purchases are $11,760 per day, using a 365-dayyear. The interest rate on the notes payable is 10%, and the tax rate is 40%.

If the firm implements the plan, what is the expected change in net income?

a. $32,964

b.$34,699

c. $36,526

d.$38,448

e. $40,370

+3
Answers (1)
  1. A
    Today, 02:28
    0
    d.$38,448

    Explanation:

    The computation of the expected change in net income is shown below:

    The net purchase for one day = $11,760

    For 20 days excluding discount period i. e 10 days, it would be

    = $11,760 * 20 days

    = $235,200

    The interest would be

    = $235,200 * 10%

    = $23,520

    Now the gross purchase is

    = (Net purchase * total number of days in a year) : (1 - discount rate)

    = ($11,760 * 365 days) : (1 - 0.02)

    = $4,292,400 : 0.98

    = $4,380,000

    The discount is

    = $4,380,000 * 0.02

    = $87,600

    After tax rate, the change in net income would be

    = ($87,600 - $23,520) * (1 - tax rate)

    = $64,080 * 0.60

    = $38,448
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Gonzales Company currently uses maximum trade credit by not taking discounts on its The standard industry credit terms offered by all its ...” in 📘 Business if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question