Ask Question
15 November, 08:34

Eisler Corporation issued 2,000 $1,000 bonds at 101. Each bond was issued with one detachable stock warrant. After issuance, the bonds were selling in the market at 98, and the warrants had a market price of $40. Use the proportional method to record the issuance of the bonds and warrants.

+1
Answers (1)
  1. S
    15 November, 08:56
    0
    The journal entry is as follows:

    Cash A/c Dr. $2,020,000

    Discount on bonds payable A/c Dr. $59,216

    To Bonds payable $2,000,000

    To Paid in capital - stock warrants $79,216

    (To record the issuance of the bonds and warrants)

    Workings:

    Cash:

    = 2,000 * $1,000 * 101%

    = $2,020,000

    Discount on bonds payable:

    = 2,000,000 - 2,020,000 * (980 : 1,020)

    = $59,216
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Eisler Corporation issued 2,000 $1,000 bonds at 101. Each bond was issued with one detachable stock warrant. After issuance, the bonds were ...” in 📘 Business if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question