Ask Question
5 November, 00:52

Which is the better buy, 12 ounces for $7.50 or 1 pound for $9.00? Explain your reasoning.

+2
Answers (1)
  1. 5 November, 01:30
    0
    The first one (12 for 7.50) because 1 pound is 16 ounces so 7.50/12=.625

    and 9/16 = to. 56
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Which is the better buy, 12 ounces for $7.50 or 1 pound for $9.00? Explain your reasoning. ...” in 📘 Mathematics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers