Ask Question
20 March, 15:30

If a force of 8 N acts on a mass of 2 kg for a period of 24 seconds, what was the magnitude of the impulse given to the mass?

Answers (1)
  1. E
    20 March, 17:00
    0
    192Ns

    Explanation:

    The following were obtained from the question:

    M = 2kg

    F = 8N

    t = 24secs

    Impulse = ?

    Impulse = Ft

    Impulse = 8 x 24 = 192Ns
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “If a force of 8 N acts on a mass of 2 kg for a period of 24 seconds, what was the magnitude of the impulse given to the mass? ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question