Ask Question
19 March, 17:09

Find x, the angle of depression from the top of a lighthouse that is 170 ft above water level to the waterline of a ship 1084 ft off shore. Round your answer to the nearest tenth of a degree.

Answers (2)
  1. S
    19 March, 18:09
    0
    The answer to your question is: Ф = 81.1° = 278.9°

    Explanation:

    Data

    angle, x, = ?

    height = 170 ft

    distance 1084 ft

    Process

    tan Ф = opposite side / adjacent side

    tan Ф = 1084 / 170 = 6.37

    Ф = tan ⁻¹ (6.37)

    Ф = 81.1° or 360 - 81.1 = 278.9°
  2. R
    19 March, 19:57
    0
    Find x the angle of depression from the top of a lighthouse that is 184 ft above water level to the waterline of a ship 970 off shore.

    Round your answer to the nearest tenth of a degree.

    :

    We can find the interior angle (A) that is associated with the angle of depression using the tangent

    tan (A) = 970%2F184

    A = 79.3 degrees

    therefore

    90-79.3 = 10.7 degrees is the angle of depression
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Find x, the angle of depression from the top of a lighthouse that is 170 ft above water level to the waterline of a ship 1084 ft off shore. ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question