Ask Question
Yesterday, 17:50

A model of a helicopter rotor has four blades, each of length 3.50 m from the central shaft to the blade tip. The model is rotated in a wind tunnel at a rotational speed of 540 rev/min a) What is the linear speed of the blade tip? (b) What is the radial acceleration of the blade tip expressed as a multiple of g?

Answers (1)
  1. H
    Yesterday, 21:38
    0
    a) v = 198 m/s

    b) α = 11201 m/s² = 1143 g

    Explanation:

    a) v = rw

    r = 3.50 m, w = 2πf

    f = 540 rev/min = 9 rev/s

    w = 2πf = 2π * 9 = 56.57 rad/s

    v = 3.50 * 56.57 = 198 m/S

    b) Radial acceleration, α = v²/r = 198²/3.5 = 11201 m/s²

    Dividing by g = 9.8 m/s²,

    α = 1143 g
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “A model of a helicopter rotor has four blades, each of length 3.50 m from the central shaft to the blade tip. The model is rotated in a ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question