Ask Question
31 January, 00:25

Dana is on a train traveling at a speed of 20 km/h. Dana walks from the front of the train to the back of the train at a speed of 4 km/h. What is Dana's speed relative to the ground?

Answers (1)
  1. C
    31 January, 04:21
    0
    16km/h

    Explanation:

    Vt=20km/h - --train speed

    Vd=4km/h

    Donas speed relative to ground is:

    Vrd=Vt-Vd

    Donas is moving in opposite direction of train.

    Vrd=20km/h-4km/h

    Vrd=16km/h
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “Dana is on a train traveling at a speed of 20 km/h. Dana walks from the front of the train to the back of the train at a speed of 4 km/h. ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question