Ask Question
18 March, 21:31

In the high jump, the kinetic energy of an athlete is transformed into gravitational potential energy without the aid of a pole. Find the minimum speed must the athlete leave the ground in order to lift his center of mass 1.65 m and cross the bar with a speed of 0.75 m/s.

Answers (1)
  1. C
    18 March, 22:53
    0
    The answer to your question is v₁ = 5.74 m/s

    Explanation:

    Data

    v₁ = ?

    h₁ = 0 m

    v₂ = 0.75 m/s

    h₂ = 1.65 m

    g = 9.81 m/s²

    Formula

    mgh₁ + 1/2mv₁² = mgh₂ + 1/2mv₂²

    mass is not consider (if we factor mass, it is cancelled)

    gh₁ + 1/2v₁² = gh₂ + 1/2v₂²

    Substitution

    (9.81) (0) + 1/2v₁² = (9.81) (1.65) + 1/2 (0.75) ²

    Simplification

    0 + 1/2v₁² = 16.19 + 0.28

    Solve for v₁

    1/2v₁² = 16.47

    v₁² = 2 (16.47)

    v₁² = 32.94

    Result

    v₁ = 5.74 m/s
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “In the high jump, the kinetic energy of an athlete is transformed into gravitational potential energy without the aid of a pole. Find the ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question