Ask Question
27 March, 14:28

A 50g mass of metal (c=0.20 cal/g°C) at 90°c is dropped into water at 30°c and the temperatures stabilized at 40°c.

100g

50g

2.0g

70g

Answers (1)
  1. K
    27 March, 18:00
    0
    50 g

    Explanation:

    Heat absorbed by water = heat lost by metal

    mCΔT = mCΔT

    m (1.00 cal/g/°C) (40°C - 30°C) = (50 g) (0.20 cal/g/°C) (90°C - 40°C)

    m = 50 g
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “A 50g mass of metal (c=0.20 cal/g°C) at 90°c is dropped into water at 30°c and the temperatures stabilized at 40°c. 100g 50g 2.0g 70g ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question