Ask Question
Yesterday, 07:43

To study the properties of various particles, you can accelerate the particles with electric fields. A positron is a particle with the same mass as an electron but the opposite charge (e). If a positron is accelerated by a constant electric field of magnitude 326 N/C, find the following. (a) Find the acceleration of the positron. m/s2 (b) Find the positron's speed after 8.70 Ã 10-9 s. Assume that the positron started from rest. m/s

Answers (1)
  1. A
    Yesterday, 08:02
    0
    (a) 5.73 * 10¹³ m/s²

    (b) 4.99 * 10⁵ m/s

    Explanation:

    (a) We know that Electrical force is the product of electric charge and electric field:

    F = qE

    We also know that Force is the product of mass and acceleration:

    F = ma

    Therefore, equating both of them:

    ma = qE

    Acceleration, a, will be:

    a = (qE) / m

    Electric charge of a positron = 1.602 * 10^ (-19) C

    Mass of a positron = 9.11 * 10^ (-31) kg

    Acceleration will be:

    a = (1.602 * 10^ (-19)) * 9.11 * 10^ (-31)) / 326

    a = 5.73 * 10¹³ m/s²

    (b) Acceleration is the time rate of change of velocity. It is given as:

    a = v/t

    Velocity, v, will then be:

    v = a * t

    Time, t = 8.7 * 10^ (-9) s

    Therefore, velocity will be:

    v = 5.73 * 10^ (13) * 8.7 * 10^ (-9)

    v = 49.85 * 10⁴ m/s = 4.99 * 10⁵ m/s
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “To study the properties of various particles, you can accelerate the particles with electric fields. A positron is a particle with the same ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question