Ask Question
Yesterday, 20:03

A water pump draws about 9 A when connected to 240 V. What is the cost (with electrical energy at 13 cents per kWh) of running the pump for 16 h? (Give your answer in dollars)

Answers (1)
  1. S
    Yesterday, 20:32
    0
    4.49 dollars

    Explanation:

    i = 9 A, V = 240 V, t = 16 h

    Energy = V x i x t = 240 x 9 x 16 = 34560 W h = 34.56 kWh

    The cost of 1 kWh is 13 cents.

    Cost of 34.56 kWh = 13 x 34.56 = 449.28 cents = 449.28 / 100 = 4.49 dollars
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “A water pump draws about 9 A when connected to 240 V. What is the cost (with electrical energy at 13 cents per kWh) of running the pump for ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question