Ask Question
Yesterday, 06:40

What is the work done in raising a 2000-kg block 5m vertically

Answers (1)
  1. E
    Yesterday, 08:07
    0
    Answer:98000joules

    Explanation:

    mass (m) = 2000kg

    Acceleration due to gravity (g) = 9.8m/s^2

    Height (h) = 5m

    Workdone=m x g x h

    Workdone=2000 x 9.8 x 5

    Workdone=98000j
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “What is the work done in raising a 2000-kg block 5m vertically ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question