Ask Question
18 March, 10:17

A brick is thrown from a wall that is 19.2 m above the ground and hits the ground 5.00 s later. What was the initial velocity of the brick?

Answers (1)
  1. D
    18 March, 13:04
    0
    0

    Explanation:

    Given the following:

    Height of wall = 19.2 m

    Time taken to hit the ground = 5 seconds

    Acceleration due to gravity (g) = 9.8m/s (downward motion)

    The initial velocity of the object refers to the Velocity of the object at time t = 0

    Initial Velocity = g * time

    Initial Velocity = 9.8 * 0 = 0
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “A brick is thrown from a wall that is 19.2 m above the ground and hits the ground 5.00 s later. What was the initial velocity of the brick? ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question