Ask Question
18 March, 10:22

An elevator car, with a mass of 450 kg is suspended by a single cable. At time = 0s, the elevator car is raised upward. The tension on the cable is constant at 5000N during the first 3 seconds of operation. Determine the magnitude of the velocity of the elevator at time = 3 seconds.

Answers (1)
  1. L
    18 March, 12:50
    0
    33.33 m/s

    Explanation:

    m = 450 kg. T = 5000 N, t = 3 seconds,

    let the net acceleration is a.

    T = m a

    a = 5000 / 450 = 11.11 m/s^2

    u = 0, v = ?

    Let v be the velocity after 3 seconds.

    Use first equation of motion

    v = u + a t

    v = 0 + 11.11 x 3 = 33.33 m/s
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “An elevator car, with a mass of 450 kg is suspended by a single cable. At time = 0s, the elevator car is raised upward. The tension on the ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question