Ask Question
17 March, 00:13

n aluminium bar 600mm long, with diameter 40mm, has a hole drilled in the center of the bar. The hole is 30mm in diameter and is 100mm long. If modulus of elasticity for the aluminium is 85GN/m2, calculate the total contraction on the bar due to a compressive load of 180kN

Answers (1)
  1. J
    17 March, 00:50
    0
    It is to be noted here that the aluminium bar having some hole will not have any effect on the creation of strain in it due to stress.

    length of bar L = 600 mm

    =.6 m

    cross sectional area = 3.14 x. 02²

    =.001256 m²

    Compressive stress created = 180 x 10³ /.001256

    = 143312.1 x 10³ N / m²

    Modulus of elasticity = stress / strain

    85 x 10⁹ = 143312.1 x 10³ / l / L

    l / L = 143312.1 x 10³ / 85 X 10⁹

    = 1686.02 x 10⁻⁶

    l = L x 1686.02 x 10⁻⁶

    = 600 x 10⁻³ x 1686.02 x 10⁻⁶

    =.6 x 1686.02 x 10⁻⁶

    = 1011.61 x 10⁻⁶

    1.011 x 10⁻³ m

    1.011 mm.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Find an answer to your question ✅ “n aluminium bar 600mm long, with diameter 40mm, has a hole drilled in the center of the bar. The hole is 30mm in diameter and is 100mm ...” in 📘 Physics if you're in doubt about the correctness of the answers or there's no answer, then try to use the smart search and find answers to the similar questions.
Search for Other Answers
Sign In
Ask Question